Tarcza Finansowa PFR 2.0
Jeżeli prowadzisz mikro, małą lub średnią firmę to możesz złożyć wniosek o bezzwrotną subwencję w ramach Programu Tarcza Finansowa PFR 2.0 w systemie bankowości elektronicznej naszego Banku.
Z okazji Święta 100 rocznicy Niepodległości Polski – Zarząd Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej udostępnił Klientom Banku krótką historię złotego oraz wystawę banknotów zatytułowaną „od marki do złotego czyli historia Polski Niepodległej w banknotach spisana”
a tutaj krótka historia złotego:
Pieniądze na terenach polskich od odzyskania niepodległości do 1989 roku Marka polska
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. zaczął się ekstremalnie trudny proces scalania ziem polskich z trzech zaborów. W kraju krążyła waluta nieistniejących już państw: Cesarstwa Niemiec, Cesarstwa Austrio-Węgier, Cesarstwa Rosji oraz marki polskie. Młode państwo musiało się borykać z nierównomiernym rozwojem gospodarczym, zniszczeniem 30% majątku narodowego podczas wojny i ogólną pauperyzacją ludności. Wciąż trwała walka o granice, zwłaszcza na wschodzie, gdzie wrogiem stało się ZSRR. Ponadto rząd republiki wprowadził w życie szereg reform społecznych, na które były potrzebne pieniądze. Tymczasem administracja podatkowa z trudem ściągała należności, mimo że od 1920 r. marka polska stała się jedynym oficjalnym środkiem płatniczym.
Reforma Władysława Grabskiego
23 czerwca 1920 roku powołano przez Józefa Piłsudskiego ponadpartyjny rząd Władysława Grabskiego- posłowie powołali Grabskiego na premiera i przydzielili mu na pół roku nadzwyczajne uprawnienia w zakresie ustawodawstwa skarbowego i fiskalnego.
Grabski świetnie wiedział, że bez reformy skarbowej nie ma co marzyć o reformie walutowej i pozbyciu się skompromitowanej marki. W efekcie w kwietniu 1924 r. przeprowadzono upragnioną reformę walutową. Powołano niezależny od rządu prywatny Bank Polski, który miał nadzorować emisję nowej waluty, by zapobiec pokusie dodruku pieniądza. Na jego kapitał złożyli się obywatele i przedsiębiorstwa przez wykup akcji.
Nową walutą stał się złoty. Grabski oparł złotówkę na bardzo mocnych podstawach. 30% obiegu była zabezpieczona w złocie i walutach obcych. Wartość nowej złotówki była równa frankowi szwajcarskiemu, a jej kurs wymiany na złoto ustalono wg parytetu 1 zł = 0,2903 g. Do końca II Rzeczpospolitej złotówka była walutą w pełni wymienialną i względnie stabilną.
Bierutowska wymiana pieniądza
II wojna światowa stała się kolejnym kataklizmem gospodarczym. Zniszczeniu uległo większość krajowego majątku, a ci, którzy posiadali jeszcze jakiś majątek, zakopywali go w skrzynkach i trzymali w kruszcach.
Komuniści, którzy przejęli władzę w Polsce po II wojnie światowej, świetnie zdawali sobie z tego sprawę. Chcieli jednym ruchem pogrążyć wszystkich posiadających oszczędności, jak i pozyskać środki, których nie potrafiła dostarczyć nieudolna gospodarka centralnie planowana. Narzędziem stały się dwie ustawy z 28 października 1950 r.
Pierwsza dotyczyła reformy walutowej. Nowe złotówki przygotowywano przez dwa lata w największej tajemnicy, do której dostęp mieli tylko najwyżsi funkcjonariusze reżimu. Dopiero dwa dni przed wprowadzeniem nowej waluty wojewódzkie Urzędy Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymały informację o transportach specjalnych (ale nie o ich zawartości). Szkolenia szefów banków odbyły się na kilka dni przed reformą, a do tego czasu każdy dostał indywidualnego „opiekuna” z bezpieki. Sejm został nafaszerowany podsłuchami, a ustawy poddane pod głosowanie stanowiły dla posłów kompletne zaskoczenie.
W efekcie reformy walutowej wszystkie ceny, płace i oszczędności w bankach przeliczano w stosunku 100 złotych starych na 3 nowe. Jednak przechowywaną gotówkę można było wymienić jedynie w stosunku 100:1. Choć oficjalnie miał to być sposób na spekulantów, w praktyce najbardziej po kieszeni dostali chłopi, którzy zdążyli już sprzedać płody rolne za gotówkę, ale nie zdążyli jeszcze jej wydać. Także sposób wprowadzenia reformy pokazywał złą wolę rządzących. Pieniądze można było wymieniać zaledwie od 30 października do 8 listopada.
Po II wojnie światowej w Polsce przechowywano mnóstwo złota, a wracający po wojennej zawierusze z zagranicy przywozili cała masę dewiz. Dlatego drugą z ustaw uchwalonych 28 października 1950 r. była ustawa o zakazie obrotu walutami i złotem. Przewidywała ona drakońskie kary, za samo posiadanie można było dostać 15 lat więzienia, za handel obejmowała pełna paleta kar, z karą śmierci włącznie.
Obywatelom umożliwiono odsprzedanie walut i złota, ale po cenach tak śmiesznie zaniżonych, że większość Polaków postanowiła zawierzyć oszczędności „bankom ziemskim”, czyli po prostu zakopać.
Przez cały PRL istniał ciekawy system. Oficjalną walutą pozostawały złotówki, ale w nielegalnym obiegu pozostawały dolary i złoto, dzięki którym oszczędności nie traciły na wartości, a w PEWEX-ach można było nabyć nieosiągalne gdzie indziej towary.
Denominacja złotego
Przełom lat 80-tych i 90-tych pozwolił Polsce odzyskać niepodległość, ale wywołał też problemy gospodarcze. Kryzys końca PRL i wywołana tym inflacja, spowodowały gwałtowny spadek wartości złotego. W latach 1989-1990 inflacja wyniosła niemal 1400%. W 1990 r. podjęto decyzję o denominacji, ale warunkiem jej przeprowadzenia był spadek inflacji do jednocyfrowej wartości i gwarancja utrzymania takiego stanu rzeczy dłuższy czas. W 1994 r. podjęto decyzję o przeprowadzeniu operacji. Nowe złotówki weszły do obiegu 1 stycznia 1995 r. Wymiana przebiegała według parytetu „czterech zer”, tzn. od ceny w starych złotych trzeba było odjąć cztery zera, by otrzymać cenę w nowych złotych: 1 PLN = 10 000 PLZ.
Cała operacja została poprzedzona zmasowaną kampanią informacyjną. Chodziło o uspokojenie społeczeństwa, pamiętającego jeszcze „reformę” Bieruta. Mimo to wiele osób, zwłaszcza starszych, podchodziło do denominacji z dużą podejrzliwością.
Przez cały 1995 i 1996 r. w obiegu funkcjonowały dwie waluty, przy czym stara była sukcesywnie wycofywana. Przez ten czas wszyscy sprzedawcy mieli obowiązek podawania cen zarówno w „starych” jak „nowych” złotych. Ostateczny termin wymiany starych złotówek minął 31 grudnia 2010 r. Jak szacował NBP rok przed tym terminem niewymienione pozostawały banknoty i monety o łącznej wartości przeszło 170 mln nowych złotych. Koszt całej operacji szacuje się na 300 mln PLN.
Polska waluta przeszła długą drogą od cieniutkich srebrnych blaszek bitych nieudolnym stemplem za pierwszych Piastów po dzisiejszą stabilną i w pełni wymienialną walutę. Jaka czeka ją przyszłość? póki co przez najbliższe lata dalej będziemy płacić złotówkami.
Jeżeli prowadzisz mikro, małą lub średnią firmę to możesz złożyć wniosek o bezzwrotną subwencję w ramach Programu Tarcza Finansowa PFR 2.0 w systemie bankowości elektronicznej naszego Banku.
Informujemy, że 15 stycznia br. i między godziną 1:00 a 4:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu Internet Bankingu w związku z aktualizacją oprogramowania.
Informujemy, że w nocy z 13 na 14 stycznia br. (środa/czwartek) między godziną 1:00 a 5:00 rano wystąpią przerwy w dostępie do Internet Bankingu związane z aktualizacją oprogramowania.
Uprzejmie informujemy, że Polski Fundusz Rozwoju wydłużył termin przedstawienia przez Przedsiębiorców...
Od 1 stycznia 2021 r. zmiany w sposobie potwierdzania transakcji internetowych kartami!
Szczęśliwego Nowego Roku!
Zmiany w godzinach pracy placówek oraz rozliczania zleceń.
Przekazujemy informację z ostrzeżeniem zamieszczoną przez portal OLX.pl:...
Uprzejmie informujemy, że udostępniamy Państwu instrukcję postępowania w procesie weryfikacji dokumentów umocowań Beneficjentów w ramach Tarczy Finansowej PFR za pośrednictwem bankowości internetowej...
W związku ze zwiększoną aktywnością cyberprzestępców, a tym samym zwiększoną liczbą występujących w ostatnim czasie transakcji fraudowych...
Składania dokumentów potwierdzających umocowanie Beneficjentów.
Informujemy, że w dniu 2 grudnia aplikacja nPodpis zostanie automatycznie zaktualizowana do wersji 1.1.5.0.
WAŻNE! Komunikat dotyczący weryfikacji dokumentów potwierdzających umocowanie Beneficjentów.
Listopadowa zaduma jest bliska pytaniu o sens istnienia i życia człowieka, a Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przybliżają naszej pamięci tych, których już nie ma pośród nas.
Informujemy, że w nocy z 28 na 29 października br. (środa/czwartek) między godziną 01:00 a 5:00 rano wystąpią przerwy w dostępie do usługi Internet Banking związane z pracami serwisowymi.
Informujemy, iż w związku z prowadzonymi pracami serwisowymi, mogą nastąpić chwilowe przerwy w dostępie do bankowości elektronicznej.
Informujemy, że w naszym banku możesz już używać mojeID – zdalnego potwierdzania tożsamości poprzez bankowość elektroniczną.
W dniu 10.06.2020 r. w Centrali Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej odbyło się Zebranie Przedstawicieli...
Informujemy, że została udostępniona dla Państwa nowa szata graficzna bankowości internetowej.
W świetle zapisów §11 ust.11 Regulaminu ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”, przedsiębiorca jest zobowiązany...
Skorzystaj z prostego kalkulatora aby obliczyć maksymalną kwotę subwencji w ramach subwencji #TarczaFinansowaPFR!
Zarząd Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej działając zgodnie ze statutem Banku §37 zwołuje zebranie Członków Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej na dzień 21.05.2020 r (czwartek). ...
Informujemy, że możesz już złożyć wniosek w programie #TarczaFinansowaPFR...
Polski Fundusz Rozwoju uruchamia Tarczę Finansową PFR. To program pomocowy dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm...
Informujemy, że od przyszłego tygodnia Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej przystępuje do rządowego programu wsparcia finansowego przedsiębiorstw – Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju...
Informujemy, że od dnia 20.04.2020 r. placówki wracają do normalnych godzin pracy...
Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej posiada trzy urządzenia wielofunkcyjne, tj. bankomaty z funkcją recyklera gotówki.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego OSTRZEGA! Bądź odporny!
Nieprawdziwe informacje o przekazywaniu środków z rachunków „do rezerw krajowych NBP”.
Nowy system bankowości internetowej Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej został zaprojektowany tak, aby korzystanie z niego przez klientów było proste i intuicyjne...
Z dumą informujemy, iż Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej został laureatem nagrody „Diament Polskiej Jakości 2019” .
Dokumenty do pobrania.
Informujemy, że w dniach 31.01 - 02.02.2020r. w Banku Spółdzielczym w Rabie Wyżnej nastąpi wymiana systemów bankowości internetowej...
Szanowni Klienci, uprzejmie informujemy, że z dniem 08 stycznia 2020 roku Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej przyjął nowy wizerunek....
Uprzejmie informujemy, że 23 grudnia 2019 r. na stronach Ministerstwa Finansów opublikowano objaśnienia do mechanizmu podzielonej płatności...
Od 01 stycznia 2020r. każdy podatnik będzie posiadał swój indywidualny rachunek podatkowy tzw. mikrorachunek podatkowy, na który będzie płacił zobowiązania z tytułu VAT, PIT i CIT.
Zapraszamy do naszej odnowionej Filii w Nowym Targu przy ul. Szaflarskiej 144 (Centrum Handlowe STESKAL)....
Informujemy, że od dnia 10 września 2019 roku wygaśnie możliwość autoryzacji operacji kodami jednorazowymi z list haseł jednorazowych i kart zdrapek.
14 września 2019 roku wchodzą w życie zapisy Dyrektywy o Usługach płatniczych PSD2....
W dniu 30 czerwca 2019 r. odbył się ostatni V etap zawodów rowerowych Mini Podhale Tour...
W dniu 14.06.2019 r. w Centrali Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej odbyło się Zebranie Przedstawicieli, które zgodnie z §21 Statutu Banku dokonało...
W dniu 03 czerwca 2019 r. w siedzibie Centrali Banku w Rabie Wyżnej odbył się Turniej Szachowy o Puchar Prezesa Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej.
Ostrzegamy przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich płatności. Na atak narażeni są użytkownicy bankowości internetowej i mobilnej robiący zakupy przez Internet.
Zarząd Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej działając zgodnie ze statutem Banku §37 zwołuje Zebranie Członków Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej.
Zapraszamy na kolejny etap, który odbędzie się w Rabce-Zdroju 19.05.2019.
W ostatnich tygodniach gościliśmy w naszym banku Uczniów ze szkół podstawowych w Spytkowicach, Harkabuzie i z przedszkola w Rabie Wyżnej.
Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej zaprasza do wżęcia udziału w wyścigu rowerowym Mini Podhale Tour o "Puchar Prezesa Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej".
Informujemy Szanownych Klientów, iż w dniu 19 kwietnia 2019 r. (Wielki Piątek) wszystkie placówki Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej będą czynne do godziny 12:00.
Wygodne i bezpieczne płatności mobilne Planet Mobile dla klientów Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej
Na spełnienie marzeń, na nieoczekiwane wydatki. Przyjazny portfelowi kredyt gotówkowy na Twoje potrzeby.
Jeśli jesteś certyfikowanym zewnętrznym dostawcą usług (TPP) lub złożyłeś wniosek w KNF o wydanie zezwolenia na świadczenie usług wynikających z dyrektywy PSD2 ...
Zapraszamy do zapoznania się z nową stroną internetową! Jesteśmy przekonani, że jej nowy wygląd i funkcjonalność znacznie ułatwią Państwu dostęp do produktów i usług Banku.
Uprzejmie informujemy, iż w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia oraz zakończeniem roku godziny pracy placówek Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej będą zmienione.
Informujemy o wprowadzeniu dodatkowego zabezpieczenia transakcji zbliżeniowych w formie limitu kumulatywnego. Limit ten ogranicza wykonywanie transakcji zbliżeniowych bez PIN...
Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie...
21.06.2018 Z dniem 1 lipca 2018 r. zacznie obowiązywać Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych...
Nowa wersja aplikacji mobilnej
Podsumowanie pracy SKO za rok szkolny 2017/2018
Zebranie Przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej 2018
Zebranie Grup Członkowskich 8.05.2018
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.
+48 18 269 12 00
Obsługa telefoniczna Klientów
od poniedziałku do piątku
w godzinach 7:00 – 17:00.
Opłata za połączenie wg taryfy operatora.
Napisz do nas –
skontaktujemy się z Tobą.