logo
Kontakt

UWAGA!

16
12.2021

Sprzedajesz coś poprzez stronę OLX lub inny portal aukcyjny? Uważaj! Oszuści nie próżnują. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy możesz stracić oszczędności. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Od pewnego czasu oszuści w celu wyłudzenia danych z naszej karty posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp

 

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?

Wystawiasz coś na OLX. Kontaktuje się potencjalny kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp lub Messenger. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
Po kliknięciu w link trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty.
Po wypełnieniu formularza przychodzi do Ciebie SMS z Banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Po dokonaniu autoryzacji oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca gotówkę w bankomacie.

 

JAK UNIKNĄĆ OSZUSTWA?

  • Czytaj SMS-y z Banku. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce oraz ikonkę z kłódką.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

 

CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?

  • Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
  • Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
  • Poinformuj Policję.

 

UWAŻAJ! Zachowaj czujność!

 

Zobacz także