Szanowni Klienci,
w ostatnich miesiącach odnotowano znaczący wzrost prób oszustw internetowych skierowanych na klientów banków ale nie tylko. Oszuści coraz częściej wykorzystują fałszywe wiadomości e-mail, SMS-y oraz strony internetowe, aby wyłudzić dane logowania i dostęp do konta bankowego. Celem takich działań jest pozyskanie poufnych informacji, takich jak login, hasło czy kod PIN. Popularne staje się również podszywanie się pod takie organy jak banki, policję czy nawet Centralne Biuro Śledcze.
Jak działają oszuści?
Oszuści mogą podszywać się pod bank, wysyłając wiadomości z linkami do fałszywych stron, które wyglądają niemal identycznie jak oficjalna strona banku. Zachęcają one do podania danych logowania, często pod pretekstem „potwierdzenia tożsamości” lub „weryfikacji konta”. Korzystają także z kontaktu telefonicznego celem uzyskania gotówki, np. pod pretekstem zabezpieczenia środków przed złodziejami bądź na potrzeby śledztwa- często podszywają się wtedy pod służby mundurowe.
Jak się chronić?
- Nigdy nie podawaj swoich danych logowania przez linki w wiadomościach e-mail czy SMS.
- Zawsze sprawdzaj adres strony, na której logujesz się do bankowości internetowej.
- Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji i stron banku.
- Pamiętaj, że bank nigdy nie prosi o podanie loginu, hasła ani kodów autoryzacyjnych przez wiadomości e-mail lub SMS.
- Zweryfikuj tożsamość osoby podającej się za funkcjonariusza policji. Poproś o jej dane służbowe (imię i nazwisko, numer identyfikacyjny lub numer telefonu służbowego) i skontaktuj się z lokalnym posterunkiem policji, by potwierdzić lub wykluczyć ich prawdziwość.
Więcej informacji o tym, jak rozpoznać potencjalne zagrożenia i chronić swoje środki i dane, znajdziesz na sprawdzonych stronach:
W tym miejscu warto także wspomnieć o uruchomionej usłudze Zastrzeżenia numeru PESEL, która powstała po to, aby zmniejszyć w Polsce liczbę wyłudzeń finansowych, które wynikają z kradzieży tożsamości. Dzięki temu będziemy spokojniejsi, że nasze dane nie zostaną wykorzystane bez naszej wiedzy np. do podpisania umowy o kredyt. Więcej znajdziesz między innymi na stronie GOV.
Zachęcamy także odwiedzenia naszej dedykowanej podstrony dotyczącej Cyberbezpieczeństwa.