logo
Kontakt

Uwaga na oszustów!

12
01.2024

Szanowni klienci,

pragniemy przypomnieć o zachowywaniu szczególnej ostrożności w sieci. Oszuści ciągle wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. W ostatnim czasie niezwykle popularną metodą jest wyłudzanie danych kart płatniczych poprzez wysyłanie fałszywych SMS.

Schemat działania cyberoszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki. Najczęściej przestępcy podszywają się pod wizerunki najbardziej rozpoznawalnych dostawców usług, np.: Poczty Polskiej, InPost, UPS, itp., aby wzbudzić w swoich potencjalnych ofiarach możliwie jak największe zaufanie. Starają się nakłonić odbiorców wiadomości do uzupełnienia danych na fałszywej stronie internetowej, do której prowadzi link zawarty w SMS-ie.

Poniżej prezentujemy przykładowe SMS-y:

Umieszczony w wiadomości link, przenosi na fałszywą stronę, która łudząco przypomina prawdziwą stronę firmy kurierskiej. Tam, pod pretekstem np. dopłaty za ponowną dostawę, znajduje się fałszywy formularz płatności. Cyberprzestępcy nakłaniają do wpisania danych karty płatniczej, które wykorzystują następnie do kradzieży pieniędzy z konta.

Przestrzegamy, aby dokładnie sprawdzać adres strony internetowej, aby mieć pewność że znajdujemy się na oficjalnej stronie firmy kurierskiej.

Jak rozpoznać fikcyjną domenę:

  • adres domeny jest niewłaściwy np. com.pl/ .press.com.pl/ pl-xxx.top/ -pl. world
  • brak polskich znaków na stronie
  • metody płatności ograniczone, a czasami tylko płatność kartą.

Przedstawiamy poniżej przykłady fałszywych stron:

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanego SMS-a, należy skontaktować się bezpośrednio z firmą lub instytucją, którą ma reprezentować nadawca. Należy użyć oficjalnego numeru telefonu lub adresu e-mail z oryginalnej strony internetowej, nie należy korzystać z danych podanych w SMS-ie.

Szanowny Kliencie jeśli podałeś dane karty płatniczej lub bankowości internetowej na fałszywej stronie, natychmiast skontaktuj się z Bankiem.

 

 

Zobacz także