logo
Kontakt

O cyberbezpieczeństwie

 

Świadomość oraz prywatność jako klucz do bezpieczeństwa

Codziennie czy to korzystając z bankowości internetowej, robiąc zakupy w sklepach internetowych bądź przeglądając social media mamy do czynienia z różnymi oszustwami mającymi na celu wyłudzenie od nas danych czy pieniędzy. Jednak to głównie od nas samych zależy czy uda się uchronić od ich przykrych skutków.

 

Pamiętaj, że w cyfrowym  świecie bezpieczeństwo zaczyna się od Ciebie. Świadome korzystanie z internetu oraz dbałość o swoją prywatność to podstawa do znaczącego zredukowania ryzyka napotkania na niebezpieczeństwa online.


Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo

Nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących korzystania z internetu, jednak istnieje kilka uniwersalnych rad, które sprawdzą się nie tylko w bankowości internetowej:

  1. Sprawdzaj treść SMS-ów i powiadomień z bankowości elektronicznej
    W szczególności zwróć uwagę na kwotę i rodzaj operacji, którą zatwierdzasz. Unikniesz wtedy sytuacji kiedy potencjalny oszust będzie próbował wykorzystać twoją nieuwagę, np. wprowadzając Cię w błąd i generując autoryzację wypłat kodem BLIK w bankomacie.
  2. Nikomu nie udostępniaj swoich poufnych danych
    Nigdy nie udostępniaj nikomu loginów i haseł, weryfikuj także, gdzie i w jakim celu udostępniasz numer PESEL, dane kart i numer CVV2/CVC2 lub kod BLIK.
  3. Nie zakładaj, że widoczna nazwa nadawcy jest prawdziwa
    Sprawdzaj e-maile, SMS-y i połączenia. Oszuści potrafią podszyć się pod czyjś numer telefonu, który wyświetli się na Twoim ekranie. Jeśli masz wątpliwości, zakończ połączenie i skontaktuj się bezpośrednio z instytucją, firmą bądź osobą, o której mowa.
  4. Zachowaj ostrożność, jeśli wiadomość lub strona wzbudzi Twoje podejrzenia
    Nie otwieraj plików, nie klikaj w linki i nie instaluj żadnych dodatkowych aplikacji.
    Weryfikuj także prawdziwość adresów mailowych, nawet jeśli mail wygląda autentycznie.
  5. Sprawdzaj adres i certyfikaty bezpieczeństwa stron, na których się logujesz
    Nie zakładaj, że kłódka w pasku adresu strony internetowej oznaczą że jest ona bezpieczna i autentyczna. Oszuści korzystają z adresów na pierwszy rzut oka bardzo podobnych do oryginalnych witryn.
  6. Aktualizuj regularnie urządzenia i ich oprogramowanie
    Aktualizacje to nie tylko nowe funkcje, ale też uaktualnienie zabezpieczeń i usunięcie luk w oprogramowaniu. Mowa w szczególności o systemach operacyjnych, aplikacjach, przeglądarkach i programach antywirusowych.
  7. Korzystaj z silnych haseł i nie używaj tego samego hasła do różnych kont
    Hasło powinno zawierać przynajmniej osiem znaków, duże i małe litery, cyfry, spacje oraz znaki specjalne, np. oNQZnz$Hx2. Dodatkowo jeśli to możliwe korzystaj z dwuetapowego logowania. Złamanie jednego hasła nie musi wiązać się z paniką o utratę kont w bankach, social mediach czy poczcie internetowej. Nie zapisuj także haseł na papierze ani w plikach na urządzeniach.
  8. Zaopatrz się w oprogramowanie atywirusowe
    Współczesne programy antywirusowe skutecznie chronią nas przed złośliwym oprogramowaniem (nawet te wbudowane w system, jak Windows Defender) oraz blokują niebezpieczne witryny internetowe. Na rynku dostępne są zarówno darmowe wersje takich programów jak i ich płatne bardziej rozbudowane odpowiedniki.
  9. Nie loguj się do Internet Bankingu i aplikacji mobilnej przez niezabezpieczone Wi-Fi
    Mowa tutaj o sieciach otwartych, publicznych (często dostępnych także bez hasła). Unikaj również urządzeń publicznie dostępnych, np. na dworcach, w hotelach lub w centrach handlowych.
  10. Nie podłączaj nieznanych, zewnętrznych nośników danych do swojego urządzenia
    Rób to tylko wtedy, gdy masz pewność, że jest ono bezpieczne, bądź jeśli posiadasz program antywirusowy przeskanuj urządzenie za jego pomocą.

Wiarygodne źródła

W sieci możesz natrafić na wiele artykułów i stron o treści cyberbezpieczeństwa. Znajdziesz na nich treści poruszające tematykę zarówno sposobów oraz jakości ochrony,  schematów działalności oszustów czy potwierdzonych opisów oszustw. Większość z nich będzie zawierała treści jak najbardziej prawdziwe jednak najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z serwisów potwierdzonych, na których treści opracowywane są przez specjalistów takich jak choćby:

 

https://cert.pl/news/


Zgłoś oszustwo

Otrzymałeś smsa lub emaila, który wzbudza Twoją wątpliwość? Może strona internetowa lub jej adres wygląda podejrzanie inaczej niż zwykle? Jeżeli tak, zgłoś to do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego – CERT Polska. CERT Polska to Zespół ekspertów, którzy na bieżąco monitorują bezpieczeństwo sieci i analizują wszelkie niepokojące zachowania, aby ostrzegać o cyberzagrożeniach.

 

Każde zgłoszenie ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa

Zgłaszając podejrzane zachowania w sieci przyczyniamy się do walki z cyberprzestępczością i budujemy świadomość o cyberbezpieczeństwie. Między innymi na podstawie takich zgłoszeń eksperci wydają komunikaty o bieżących zagrożeniach.

Aby zgłosić podejrzenie oszustwa do CERT.PL, kliknij w ten bezpośredni odnośnik.


Kontakt

Odwiedź oddział

Nasi pracownicy udzielą szczegółowych informacji i służą pomocą przy wypełnianiu dokumentacji.
zobacz placówki

Zadzwoń do nas

Skontaktuj się z naszymi pracownikami.
wyświetl numery

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego
napisz do nas

Centrala w Rabie Wyżnej

(18) 26 91 200

Filia Nowy Targ

(18) 26 64 513

Filia Podsarnie

(18) 27 71 864 509 513 204

Filia Rabka Zdrój
Chopina

509 919 179

Filia Rabka Zdrój
Orkana

(18) 26 77 520

Filia Skawa

(18) 26 86 032

Filia Spytkowice

(18) 26 88 026